Korisnik:
Lozinka:
Obavijest primljenih kandidata po natjecaju likovna kultura informatika razredna nastava.pdf
natjecaj RN PB 2021.doc
Poziv za iskaz interesa pomocnika u nastavi -Vjetar u le a sijecanj 2021.docx
natjecaj ucitelj ica engleskog jezika-1-2021.doc
Poziv za iskaz interesa pomocnika u nastavi -Vjetar u le a sijecanj II 2021.docx
Natjecaj edukator rehabilitator.pdf

VAŽNA OBAVIJEST!
Pozivaju se učenici i roditelji da prate web stranicu škole na kojoj će se redovito ažurirati vijesti! Kako bi smanjili preopterećenost web stranice škole, u rubrici VIJESTI do daljnjeg će se objavljivati samo sadržaji vezani uz novonastalu situaciju, nastavu na daljinu, obavijesti i potrebne poveznice.

Klikom na sličice možete vidjeti prijedlog školskog Godišnjeg plana i programa, Kurikuluma za ovu godinu te analizu uspjeha u školskoj godini 2019./2020.!

Keramička skupina za učenike s posebnim potrebama

Rad s glinom jedna je od kreativnih, radno- proizvodnih aktivnosti koja se kontinuirano provodi s učenicima s intelektualnim teškoćama ( IT- u daljnjem tekstu) već osmu godinu u OŠ Samobor. Primjeren je svim razrednim odjeljenjima i odgojno-obrazovnim skupinama djece s IT.

Prijašnjih godina, rad s glinom i izrada keramičkih predmeta, provlačio se kroz postojeće nastavne predmete u razrednim odjeljenjima ( tehnička kultura, likovna kultura, izborna nastava) i kroz odgojna područja u skupinama ( radni odgoj, izobrazba u obavljanju poslova). Iako se radi o učenicima s IT ( na nivou lake i umjerene mentalne retardacije) i često prisutnim dodatnim teškoćama, vrlo brzo se pokazalo da svi oni uživaju u radu s glinom i da dobro osmišljenim radom , uz asistenciju, mogu dovršiti cijeli proces obrade gline.

Rad s glinom omogućava razvoj i vježbanje fine motorike, manualne spretnosti, te potiče kreativnost. Učenici stječu vještine, znanja i radne navike. Rad ima i terapeutsku svrhu jer je kroz manipulaciju glinom i kreativno izražavanje omogućeno izražavanje i kanaliziranje emocija. Izrada predmeta od gline utječe na razvoj i jačanje pozitivne slike o sebi, samopouzdanja i samopoštovanja učenika.

Prošle školske godine formirana je Izvannastavna aktivnost – Keramika za učenike s posebnim potrebama, s planiranih 35 sati godišnje. Program je prilagođen sposobnostima i mogućnostima djece i predviđen za skupinu od 4-5 učenika. U rad se povremeno uključuju i učenici drugih skupina uz asistenciju njihovih razrednika, učitelja- defektologa.

Predviđenim programom učenici se upoznaju sa svojstvima gline i osnovnim alatima za rad. Tehnike obrade i pripreme gline za rad učenici s IT usvajaju postepeno, polako, prema vlastitim mogućnostima. Cijeli postupak rada izvodi se uz pomoć, usmjeravanje i podršku, jer učenici nisu u mogućnosti čitav proces obrade gline usavršiti samostalno. Na taj način učenici oblikovanjem, obradom i glaziranjem gline stvaraju raznovrsne uporabne predmete poput posuda,svijećnjaka, lampica…  i ukrasne predmete kao što su zidne slike, mobili, maske i drugo.

Do sada smo gotove radove predstavljali i izlagali u školi i izložbenim prostorima kao što je Dječja knjižnica grada Samobora, a sudjelovali smo i na prodajnim sajmovima. Dobivena materijalna sredstva s prodajnih izložbi koriste nam za nabavku materijala potrebnog za rad keramičke radionice.

Pristup učeničkoj zadruzi Stražnik omogućio bi nam predstavljanje radova široj lokalnoj zajednici i  češće susrete naših učenika s vršnjacima bez teškoća u razvoju. Izradom keramičkih predmeta dali bi svoj doprinos očuvanju tradicijskih i umjetničkih obrta. Radovi keramičke sekcije učenika s posebnim potrebama  OŠ Samobor, s lakoćom bi se uklopili u ono što je Zadruzi primarno, a to je očuvanje baštine samoborskoga kraja i njeno predstavljanje javnosti.

VODITELJ SEKCIJE:   Vesna Markuš Trkulja, prof. defektolog

« Siječanj 2021 »

DIGITALNA AKADEMIJA

CARNet novosti
21.01.2021. 13:25
Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET planira započeti postupak javne nabave uređenja/adaptacije 10 Regionalnih obrazovnih centara (ROC-ova) u sklopu II. faze programa ,,e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i ... The post Istraživanje tržišta – nabava uređenja/adaptacije Regionalnih obrazovnih centara appeared first on CARNET .